Badania psychologiczne a socjometria

Bardzo cenioną metodą badawczą w psychologii jest tzw. socjometria. Jej głównym celem jest ocenienie stosunków panujących w danej grupie – np. pracowniczej czy szkolnej – i próba poprawienia jej sytuacji. Z socjometrii bardzo często korzystają pracodawcy, których zespoły pracownicze są skonfliktowane, nie potrafią się ze sobą dogadać, a przez to obniżają jakość swojej pracy.

Jak wyglądają badania psychologiczne przy użyciu socjometrii? Każdy członek badanego zespołu otrzymuje szereg pytań, których treść nawiązuje do życia firmy (lub innego środowiska, w którym ta grupa przebywa). Odpowiedzi na te pytania muszą być jednak bardzo konkretne – tj. muszą obejmować imiona i nazwiska pracowników, którzy denerwują badanego lub którzy wzbudzają jego sympatię. W ten sposób okaże się, kto może być prowodyrem konfliktu w danej grupie, kto może być poszkodowanym, kto jest przez tę grupę odrzucony, a kto sam się od niej wyizolował. Socjometria daje bardzo ciekawe wyniki, dlatego coraz chętniej korzysta się z niej w psychologii biznesowej.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!