Badania psychologiczne a zachowania autodestrukcyjne

Jednym z częstych symptomów depresji, schizofrenii i innych chorób psychicznych są zachowania autodestrukcyjne. Co jednak ciekawe: wcale nie musi chodzić tu o chęć samobójstwa – owszem, i ta do owych zachowań jest zaliczana, ale nieraz u chorych w ogóle nie występuje. Do takich zachowań zalicza się bowiem również jedzenie zbyt dużej ilości pokarmów, zdrada w małżeństwie, zaniedbanie kondycji fizycznej czy wreszcie odkładanie wszystkiego na później.

Badania psychologiczne pokazują, że jednym z najczęstszych działań autodestrukcyjnych jest odkładanie wszystkiego do przyszłości. Pacjenci często mówią, że odłożyli decyzję o zmianie pracy, o założeniu rodziny, o jakimś wyjeździe, a potem zaczęli mieć problemy w zwykłym funkcjonowaniu w społeczeństwie. To samo tyczy się zresztą osób wchodzących w zdradę – badania dowodzą, że tacy ludzie, uwikłani w tzw. osobowość kłamcy, zaczynają mieć poważne problemy z nawiązywaniem zdrowych relacji. Po wyżej wymienionych powodach widać więc, że profilaktyczna wizyta w gabinecie psychologicznym jest koniecznością – nigdy nie wiadomo bowiem, co kryje się pod naszymi z pozoru normalnymi zachowaniami.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!