Badania psychologiczne: ankieta czy kwestionariusz?

Częstym dylematem psychologów jest dylemat pomiędzy ankietą a kwestionariuszem. Te dwie – używane zresztą zamiennie – metody badawcze są bardzo zbliżone, mają podobne cele, ale z drugiej strony mają inaczej rozłożone akcenty w kwestii diagnozy. Czym więc charakteryzuje się ankieta a czym kwestionariusz? Najprościej powiedzieć, że ta pierwsza posiada pytania otwarte w mniejszej ilości, natomiast kwestionariusz posiada pytania zamknięte w większej ilości.

Pytania otwarte w ankiecie psychologicznej, jak sama nazwa wskazuje, wymagają od pacjenta samodzielnej odpowiedzi. Pytania zamknięte w kwestionariuszu to z kolei pytania testowe, w których odpowiedzi dobierane są według klucza i odpowiednio punktowane. Jeżeli przeprowadzane przez nas badania psychologiczne mają charakter indywidualny, dotyczą pojedynczego pacjenta i mają na celu ustalenie ogólnej, może nawet pierwszej diagnozy – dobrze jest wykorzystać ankietę. W badaniach grupowych, mających na celu zdefiniowanie konkretniejszych problemów sprawdzą się raczej kwestionariusze.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!