Badania psychologiczne – jak obserwować pacjenta?

Prowadzenie obserwacji to jedno z podstawowych narzędzi w rękach psychologów. Choć wydaje się niepozorna, może dać stosunkowo wyczerpujący portret psychologiczny, i to przy małym nakładzie czasu oraz wysiłku. Z drugiej strony – aby obserwacja przebiegała jak należy – trzeba zachować kilka kryteriów. I tak po pierwsze – nie może mieć ona charakteru jednorazowego, tzn. nie może zostać przeprowadzona tylko podczas konsultacji. Wtedy bowiem obraz będzie niepełny (chociażby z tego względu, że pacjent z każdą kolejną wizytą będzie coraz bardziej się otwierał). Po drugie – psycholog musi zapewniać maksimum dyskrecji i delikatności. W końcu pacjent może się spłoszyć przez nawet najmniejszy, ale niepożądany impuls.

Obserwacja psychologiczna dzieli się na kilka rodzajów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim obserwację o charakterze otwartym (zwaną również obserwacją dowolną), w której rejestruje się po prostu wszystko – każde zachowanie, każde słowo, bez bliżej sprecyzowanego tematu. Jest też obserwacja szczegółowa – badania psychologiczne z jej wykorzystaniem mają już określony cel, dlatego kładzie się w niej akcent na określone wątki tematyczne czy zachowania.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!