Doświadczenie lęku

Objawy psychologiczne Lękowi często towarzyszy uczucie zagubienia, często z poczuciem przerażenia i złymi przeczuciami lub poczuciem narastającej paniki. Jednostka może czuć, że zaraz umrze lub straci panowanie nad funkcjami cielesnymi. Czasem cechy psychologiczne będą jedynymi oznakami lęku, lecz dużo częściej lęk pociąga za sobą także objawy somatyczne (cielesne).
Somatyczne (cielesne) objawy lęku Cechy somatyczne to między innymi przyspieszone bicie serca, które człowiek może odczuwać jako palpitacje, i przyspieszony oddech, znany pod nazwą hiperwentylacji. Pacjent często doświadcza ucisku w piersiach, trudności z oddychaniem, a nawet bezdechu. Hiperwentylacja prowadzi do znacznej redukcji poziomu dwutlenku węgla i stąd może wywoływać zawroty głowy, mrowienie, a często nawet mimowolne skurcze mięśni rąk i stóp, znane jako tężyczka. Inne skargi somatyczne to suchość w ustach lub konieczność skorzystania z toalety.
Niektóre somatyczne objawy lęku wiążą się ze zwiększonym napięciem mięśni. W czaszce jest to odczuwane jako ból głowy, zazwyczaj jako skurcze lub nacisk, najczęściej z przodu głowy. Napięcie innych mięśni może być odczuwane jako ból lub sztywność, szczególnie na plecach lub w ramionach. Niektórzy pacjenci mogą mieć dreszcze, które przeszkadzają w pisaniu lub pracy manualnej.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!