Fobie

Objawy odzwierciedlające zwiększone pobudzenie Psychologicznym i somatycznym objawom lęku często towarzyszą objawy wynikające ze zwiększonego pobudzenia. Pacjenci mogą czuć się „naładowani”, niespokojni, niezdolni do odprężenia się. Mogą irytować się na otaczające ich osoby. Miewają trudności z zasypianiem i łatwo ich przestraszyć. Trudno im się skoncentrować, co z kolei zmniejsza ich zdolność do wykonywania złożonych zadań i skutecznego funkcjonowania w pracy.
Lęk często błędnie uważa się za nieistotny czy nieszkodliwy objaw. Jednak zaburzenia lękowe mogą znacząco obniżać zdolności jednostki do sprostania wymaganiom domowym i zawodowym i stanowić źródło znacznego cierpienia. Pacjenci z fobią odczuwają irytujący i nieproporcjonalny lęk przed konkretnymi bodźcami i dlatego unikają z nimi kontaktu. Lęk unikanie wystarczają, by utrudnić normalne codzienne funkcjonowanie. Często ten irracjonalny lęk dotyczy szczególnej grupy bodźców, takich jak pająki czy ostre przedmioty – noże i igły. Czasem łączy się z konkretnymi sytuacjami, na przykład interakcjami społecznymi. Niezależnie od bodźca, lęk jest tak wielki, a wywoływany niepokój tak wyraźny, że człowiek zrobi wszystko, by uniknąć kontaktu z obiektem swej fobii. W wielu wypadkach pacjenci aż za dobrze zdają sobie sprawę, że to unikanie prowadzi do coraz bardziej odbiegającego od normy zachowania i do znacznych ograniczeń w codziennym życiu.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!