Gotowość

Według prostego modelu warunkowania przyczyną fobii jest przypadkowe łączenie neutralnych obiektów z obiektami wywołującymi lęk, w wyniku czego owe neutralne obiekty również zostają
skojarzone z lękiem. Jednak zauważono, że klasy obiektów fobii nie odzwierciedlają tego przypadkowego łączenia. Ani też obiekty fobii nie są tym, co we współczesnym świecie powinno kojarzyć się z bólem czy niebezpieczeństwem. Koty, na przykład, są często obiektami fobii, a fobie dotyczące samochodów, motocykli i elektryczności występują bardzo rzadko. Pojęcie „gotowości” stworzone przez Seligmana (1971) wskazuje na to, że niektóre bodźce ze szczególną łatwością warunkują trudny do wyeliminowania lęk. „Gotowe” bodźce to te, które prawdopodobnie były kojarzone z niebezpieczeństwem przez człowieka pierwotnego (np. owady, wysokość i małe zwierzęta). Teraz stanowią one obiekty fobii.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!