Nowe metody leczenia

Dzięki rozwojowi wiedzy na temat biochemii mózgu możliwe stało się przygotowywanie leków o konkretnym działaniu, nakierowanym, na przykład, na poszczególne receptory neuroprzekaź- nikowe. W ostatnich latach powstały nowe rodzaje leków na depresję i schizofrenię. Mimo że są drogie, powinny wkrótce zastąpić wiele spośród starszych leków, są bowiem bardziej skuteczne i przynoszą mniej skutków ubocznych (Thomas, Lewis, 1998). Na każdy dostępny obecnie środek przypada wiele substancji eksperymentalnych, aktualnie testowanych, zatem nadchodzące lata przyniosą z pewnością wiele nowych, doskonalszych leków (Kerwin, Taylor, 1996). Oczekujemy, że w przyszłości szersze zastosowanie znajdą też psychoterapie. Mogą one okazać się szczególnie cenne w połączeniu z farmakoterapią. Chociaż terapia poznawczo-behawioralna istnieje już od ponad dwudziestu lat i stosuje się ją szeroko w leczeniu depresji, jej zastosowanie w innych zaburzeniach psychiatrycznych jest oceniane dopiero teraz. Wstępne wyniki sugerują, że może się ona okazać szczególnie skuteczna w leczeniu ataków paniki (Chambless, Gillis, 1993) i niektórych objawów schizofrenii (Hodel, Brenner, 1994). Powróciło też ostatnio zainteresowanie innymi formami psychoterapii. Na przykład wydaje się, że terapia interpersonalna (IPT) skutecznie obniża ryzyko dalszych epizodów depresji (Elkin i in., 1985), a terapia interpersonalna w połączeniu
z farmakoterapią może być użyteczna w poprawianiu społecznego funkcjonowania ludzi wychodzących ze schizofrenii (Hogarty i in., 1997).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!