Wpływ na związki z rodziną i przyjaciółmi

Zazwyczaj chorzy odczuwają objawy przez wiele miesięcy, zanim zaczynają poszukiwać pomocy. Do tego czasu wzorce odżywiania się mogą już znacznie odbiegać od normy, co prowadzi do konfliktów z rodziną wywołanych różnicą zdań na temat diety, wagi i stylu życia. Związki z przyjaciółmi także mogą ucierpieć, pacjent stopniowo oddala się i izoluje od grupy rówieśników.
Nadmierne koncentrowanie się na jedzeniu Wielu pacjentów czerpie satysfakcję ze ścisłego kontrolowania swej diety, wagi ciała i wyglądu. Dla niektórych samo jedzenie staje się źródłem lęku. Inni mogą normalnie jeść, lecz potem wywołują wymioty. Niektórzy drastycznie ograniczają ilość spożywanych produktów, a potem nadmiernie się objadają. Wielu chorych myśli o jedzeniu nieomal przez cały czas i to może przyczyniać się do trudności z koncentracją i negatywnie wpływać na osiągnięcia szkolne. Niektórzy pacjenci zadają sobie dużo trudu, by przygotować wyszukane posiłki dla innych, lecz sami ich nie jedzą. Cechy osobowości Często się słyszy, że ludzie z anoreksją mają szczególną osobowość. Są raczej spokojni, nieaesertywni, lękliwi i brakuje im doświadczenia seksualnego. Często są ambitni i zorientowani na osiągnięcia, lecz na ogół cechuje ich niska samoocena. Jednak te cechy mogą odzwierciedlać efekty psychologiczne zaburzenia, a nie istniejącą wcześniej osobowość. Pacjenci z wyraźną anoreksją często mają zie samopoczucie, czerpią satysfakcję tylko z kontrolowania ilości przyjmowanego pożywienia. Rzeczywiście można uznać, że wielu z nich cierpi także na depresję.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Witaj na moim serwisie o zdrowiu! Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania na jakie szukasz! Artykuły jakie zamieszczam są oparte na mojej wiedzy i długoletnim doświadczeniu! Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!