Jedni je kochają, inni twierdzą, że nigdy nie wzięliby takiej potrawy do ust… Choć flaki wołowe wzbudzają sporo kontrowersji, nie sposób zaprzeczyć, że są jedną z bardziej kanonicznych potraw kuchni polskiej. Niektórzy kucharze i eksperci twierdzą zresztą, że przeciwnicy flaków wołowych po prostu nie mieli okazji zjeść ich poprawnie przyrządzonych. W przeciwnym razie nie mieliby wątpliwości co do ich wyjątkowych walorów… Sprawdzamy, jaki sekret zawiera najlepszy przepis na flaki wołowe i jakich zasad trzymać się, by przygotować je poprawnie.
1. Długa historia flaków wołowych
2. Jak przygotowuje się flaczki wołowe?
3. Najlepsze przyprawy do flaczków
Czy wiesz, że flaki wołowe wcale nie są typowo polskim wynalazkiem, a potrawa, w pewnych wariacjach, występuje w różnych krajach świata? We Francji serwuje się je z dodatkiem białego wina i solonego boczku, w krajach azjatyckich – dodaje się pokrojone warzywa, zaś we Włoszech flaczki po rzymsku – trippa alla romana oznaczają rezygnację z bulionu na rzecz wspomnianego już białego wina.
Długa historia flaków wołowych
Z przekazów wynika, że smak flaków był znany już w XV wieku, a potrawą zajadał się sam król Władysław Jagiełło. Trudno powiedzieć, jak dokładnie prezentowała się ówczesna receptura tego dania, natomiast obecnie w różnych regionach kraju występuje ono w różnych formach. Wyróżniamy między innymi flaki po warszawsku, flaki pałuckie czy flaki zamojskie. Niezależnie od dodatków flaki wołowe w rosole zaliczają się do potraw sycących i rozgrzewających, zaś różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami polegają przede wszystkim na rodzaju dodanych przypraw i konsystencji dania.
Jak przygotowuje się flaczki wołowe?
Aby przygotować aromatyczne flaki wołowe na rosole, należy rozpocząć od przygotowania bazy, czyli esencjonalnego bulionu. Do jego przygotowania wykorzystuje się mięso wołowe – najlepiej szponder z kością i drugi, mniej tłusty kawałek mięsa wołowego, na przykład karczek czy goleń. Potrzebny będzie też kawałek pora, kilka marchewek, pietruszka i kawałek selera. Z tych składników na bardzo wolnym ogniu gotuje się rosół.
W tym czasie można zająć się przygotowaniem dodatków. Można uprościć sobie zadanie, kupując obgotowane i pokrojone flaczki. Jeśli jednak kupiłeś flaki w płatach, trzeba je samodzielnie oczyścić. Następnie umieszcza się je w lekko osolonej wodzie i gotuje ok. 20 minut. Po odcedzeniu i przestudzeniu trzeba oczyścić flaki z błonek oraz tłuszczu, a następnie pokroić w cienkie paski i gotować jeszcze około 20 minut. Czynność powtarza się jeszcze raz, do miękkości flaków.
W tym czasie bulion powinien być już ugotowany. Trzeba usunąć z niego wszystkie warzywa i mięso, odłożyć do osobnej miski i podzielić na kawałki. Do bulionu trzeba teraz włożyć przygotowane flaczki i przyprawy: czosnek, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe, słodką i ostrą paprykę. Ostatnim krokiem jest gotowanie na wolnym ogniu, minimum 30 minut. Teraz można dołożyć odłożone z wywaru mięso oraz pokrojone warzywa, a następnie finalnie doprawić danie.
Najlepsze przyprawy do flaczków
Oczywiście, za smak potrawy w dużej mierze odpowiada jakość samych flaczków oraz mięsa wołowego, z którego powstał wywar. Nieoceniony efekt końcowy zapewnią jednak przyprawy. Do tych kanonicznych zalicza się czosnek, majeranek, słodka papryka oraz pieprz. Niektórzy dodają także odrobinę gałki muszkatołowej i imbiru, dzięki którym danie zyskuje niepowtarzalny smak i charakterystyczną ostrzejszą nutę. Najlepiej użyć świeżego, startego imbiru.