Czy warto jeść mak z myślą o zdrowiu?

O maku przypominamy sobie zazwyczaj dopiero gdzieś w okresie świąt. W ciągu roku raczej za często go nie spożywamy, ale za to w grudniu lubimy to sobie nadrobić, przygotowując przeróżne makowe wyroby, które poźniej goszczą na naszych wigiliach. Mak jest bazą tradycyjnej kutii, a także podstawą dla wielu ciast, wbrew pozorom nie tylko makowców. Nadaje on potrawom charakterystycznego świątecznego smaku, ale czy są jeszcze inne powody, dla których warto go spożywać?

Czy mak jest zdrowy?

Czy pod jego wpływem nasz organizm jest w stanie się usprawnić i np. uzdrowić? Już w dawnych czasach wierzono w drogocenne działanie maku, uznając go za symbol dobrobytu, obfitości i… miłości! Latami były on nagminnie wykorzystywany w polskiej kuchni i trafiał do takich dań, których obecnie nikt z nas nigdy nie uzupełniłby tym czarnym drobnym przysmakiem. Na przestrzeni lat przestaliśmy aż tak bardzo zachwycać się makiem, więc najwyższa pora do tego zachwytu wrócić i na nowo go w sobie rozbudzić. Jeżeli dodamy ten produkt do swojej diety i to nie tylko w okresie świąt, dzięki niemu będziemy mogli nasycać organizm wieloma ciekawymi substancjami odżywczymi, niemalże wszystkimi potrzebnymi nam witaminami, ale też i żelazem, miedzią, błonnikiem pokarmowym, wapniem czy też kwasami omegą-3.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak sam wapń. Mak właściwości koncentrują się na dbaniu o stan naszego uzębienia i kośćca właśnie ze względu na niezwykle wysoką zawartość wapnia, którego dobrym źródłem, jak się okazuje, nie jest wyłącznie sam nabiał. Wapnia jest w maku często więcej niżeli w tych wszystkich sklepowych jogurcikach, twarożkach czy też mleku, dlatego nawet jeśli sami nie chcemy go spożywać, powinniśmy podawać go dzieciom, które wciąż jeszcze rosną i potrzebują dużo większych ilości wapnia niżeli osoby dorosłe.

Dzięki informacjom ze strony https://naspacer.pl/ wiemy, że właściwości maku są dodatkowo mocno skupione na układzie pokarmowym, a zwłaszcza na przyspieszaniu przemiany materii. Tę funkcję mak zawdzięcza wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, który zapewnia naszemu organizmowi cudowny detoks poprzez oczyszczanie go z różnych szkodliwych związków i toksyn.