Dietetycy, trenerzy i lekarze powtarzają, że ruch to zdrowie!
Jak się odchudzać prawidłowo? Więcej treningu czy diety?
Nie od dziś wiadomo, że odchudzanie składa się z dwóch wzajemnie zależnych czynników:
- 70% diety,
- 30% aktywności fizycznej.
Osoby podejmujące walkę o lepszą figurę przeważnie decydują się pójść do dietetyka – niewielu z nich jednak układa plany treningowe. Jaką zatem wdrożyć aktywność fizyczną, aby sprzyjało to w procesie odchudzania ?
Trening cardio, a trening siłowy, a dieta
Zostając w domu lub wybierając się na siłownię dostępny jest szereg różnych treningów, począwszy od filmików w serwisie YouTube po zajęcia fitness prowadzone na siłowni. Jak je zatem rozróżnić ?
Trening cardio ma za zadanie poprawić wydolność organizmu, są to wszystkie ćwiczenia przyspieszające nasze tętno, czyli bieganie, jazda na rowerze, orbitrek, czy nawet taniec. Popularnymi zajęciami fitness zaliczającymi się do treningu cardio to zumba – połączenie tańca i areobiku. Celem treningu siłowego jest zbudowanie masy mięśniowej, czyli wszelkie ćwiczenia wykonywane z dodatkowym ciężarem w postaci np. hantli lub z własną masą (kalistenika). Do takiego treningu można zaliczyć również zajęcia fitness typu „turbo pupa”, „płaski brzuch”.
Powyższe porównania skłaniają do jednych wniosków, które są słuszne – cardio spala, siłowy buduje mięśnie. Błędnym myśleniem, które jest coraz częściej praktykowane to wykonując trening siłowy nie można schudnąć.
Trening siłowy podczas procesu odchudzania
Trenując siłowo budowane są mięśnie, które objętościowo są nawet dwa razy mniejsze od tkanki tłuszczowej – przy tej samej wadze. Dlatego dietetycy, trenerzy preferują, by podopieczny wykonywał systematyczne pomiary ciała i/lub robił zdjęcia sylwetki. W procesie odchudzania człowiek dąży do wymarzonej sylwetki, zatem trening siłowy jest potrzebny w urzeźbieniu ciała.
Według mnie, lepiej jest więcej treningu niż diety. Podwójna przyjemność.