W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszy się dieta niskowęglowodanowa. Jest promowana zarówno w mediach, jak i w licznych tekstach o tematyce prozdrowotnej. Co warto wiedzieć na jej temat? Na czym polega? Wyjaśniamy!
Co to dieta niskowęglowodanowa?
Dieta niskowęglowodanowa polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia białka i tłuszczów. W przypadku tego typu diety można spożywać zaledwie około 20-150 gramów węglowodanów dziennie. Jaki jest powód tak drastycznych cięć w przyjmowaniu tych substancji odżywczych?
Drastyczne ograniczenie spożycia węglowodanów zmusza organizm do szukania innych źródeł energii, takich jak tłuszcze i białka. Zaczynamy więc – w skutek wprowadzenia diety niskowęglowodanowej – inicjować w naszym organizmie proces spalania tkanki tłuszczowej i utraty wagi. Dieta niskowęglowodanowa może również pozytywnie wpływać na stabilizację poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.
Jakie są zalety diety Low Carb?
Dieta Low Carb (niskowęglowodanowa) generalnie może bardzo pozytywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Wśród wielu jej niewątpliwych zalet te najważniejsze to:
- łatwość wprowadzenia ze względu na szeroką dostępność produktów spożywczych charakterystycznych dla diety Low Carb,
- wsparcie w redukcji wagi poprzez utrudnienie gromadzenia się w organizmie tkanki tłuszczowej,
- redukcja poziomu cukru we krwi wskutek ograniczenia spożycia szkodliwych węglowodanów,
- poprawa lipidogramu poprzez odpowiednie zarządzanie poziomem cholesterolu, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych,
- zwiększenie poczucia sytości – spożywając białka i tłuszcze walczymy z tendencją do przejadania się.
Przejście na dietę Low Carb warto dokładnie skonsultować z dietetykiem lub lekarzem. Nie jest ona bowiem odpowiednia dla każdego, a jej stosowanie powinno być uzależnione od tego, czy pozwala na to nasz aktualny stan zdrowia. Nierozsądne stosowanie diety niskowęglowodanowej może bowiem narobić w naszym organizmie więcej szkód, niż przynieść mu wymiernych korzyści.
Jak zacząć stosować dietę Low Carb?
Przepisy diety Low Carb bazują na produktach takich, jak mięso, ryby, jaja, warzywa o niskiej zawartości węglowodanów (szpinak, brokuły, sałata), orzechy i nasiona oraz niektóre owoce (jagody, truskawki). Unikać lub bardzo mocno ograniczać trzeba natomiast produkty takie, białe pieczywo i makarony, oraz niektóre kasze.
W sklepie Keto Centrum możecie nabyć gotowe jadłospisy diety Low Carb pomagające we wdrożeniu się w dietę niskowęglowodanową. Nasi konsultanci służą pomocą w doborze odpowiednich rozwiązań, które pomogą zacząć stosować nowe metody odżywiania się w sposób bezpieczny dla organizmu.