Zdrowe jedzenie stało się obecnie priorytetem w życiu wielu osób. Przez kilka dekad – po czasach PRL-u, kiedy w sklepach brakowało wszystkiego, zachwyciliśmy się ogólnodostępną żywnością. Niestety dla wygody często sięgamy po przetworzoną żywność. Czas pokazał, że to jedna z przyczyn chorób cywilizacyjnych.
Smaczne i zdrowie jedzenie – to powinieneś wiedzieć!
Często zjadamy więcej żywności niż potrzebujemy – w związku z rozwojem techniki nasze zapotrzebowanie na kalorie znacznie zmalało. Oto ciekawe pomysły na przygotowywanie zdrowych potraw.
Nowoczesne metody gotowania – sous vide oraz gotowanie na parze
Nowoczesne metody gotowania tj. sous vide oraz gotowanie na parze pozwalają nam na przygotowanie smacznych oraz zdrowych posiłków. Przygotowane potrawy mają następujące zalety:
- niskokaloryczne;
- niewielka zawartość tłuszczy;
- duża zawartość substancji odżywczych;
- intensywny smak oraz aromat;
- łatwe w przygotowaniu;
- nie brudzimy wielu naczyń oraz kuchni.
Dodatkowo gotowanie metodą sous vide zapobiega powstawaniu zapachów w kuchni. Przygotowane potrawy możemy przechowywać w hermetycznie zamkniętych woreczkach przez kilka dni. Idealnie nadają się one na szybkie posiłki do pracy – wystarczy je pogrzać.
Smaczne oraz zdrowe potrawy – używanie przypraw, ziół oraz kiełek
Przyprawy oraz zioła mają nie tylko walory smakowe, ale i właściwości prozdrowotne. Dlatego, jeśli interesuje nas zdrowe odżywianie, warto używać w kuchni przyprawy oraz zioła tj.:
- chili;
- imbir;
- kurkuma;
- czosnek;
- koperek;
- pietruszka;
- bazylia;
- oregano;
- cynamon;
- kakao (zwłaszcza kakao ceremonialne).
Wiele z nich możemy hodować we własnym ogródku, na balkonie, a nawet na parapecie kuchennym.
Niezwykle proste jest hodowanie kiełek roślin tj.:
- pszenica;
- rzodkiewka;
- rzeżucha (nie tylko na Wielkanoc);
- fasola;
- słonecznik.
Zawierają one ogromne ilości wartości odżywczych. Możemy dodawać je do sałatek, posypywać nimi kanapki, a nawet zupy. Świetnie nadają się one także na koktajle owocowo-warzywne.
Zdrowe odżywianie wbrew pozorom wcale nie musi być drogie. Kupując świeże owoce oraz warzywa (najlepiej sezonowe), kasze, chude mięso oraz ryby na dłuższą metę oszczędzamy. Owszem, przestawienie się na inny sposób jedzenia może być z początku dość kosztowne – zanim wypróbujemy różne produkty oraz przepisy. Gdy jednak odkryjemy zdrowe potrawy, które smakują nam najlepiej i będziemy gotowali taką ilość porcji, jaka jest nam potrzebna, zaobserwujemy, że wydajemy tyle samo, a może nawet mniej pieniędzy na jedzenie, niż żywiąc się produktami przetworzonymi, po które sięgaliśmy wcześniej.