Charakterystyka najpopularniejszych diet – to warto wiedzieć

Każdy z nas w swoim życiu na pewno nie raz był na jakiejś diecie, bądź to ze względów zdrowotnych, przekonań lub w celu zredukowania wagi. Niezależnie od tego jaki sposób odżywania wybieramy, zawsze kierujemy się tym co będzie najlepsze dla naszego organizmu.

Popularne diety – co trzeba o nich wiedzieć?

Każdy z nas oczekuje innego efektu, po zastosowaniu wybranego przez siebie sposobu żywienia. Czego zatem należy przestrzegać przechodząc na jedną z niżej wymienionych diet?

Charakterystyka sposobów odżywiania

  • Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa charakteryzuje się tym, że należy spożywać duże ilości nabiału. Wówczas wszystkie kalorie, jakie są dostarczane organizmowi zamieniają się w tłuszcze. Na diecie wysokobiałkowej często są sportowcy, ponieważ białko odbudowuje tkanki mięśniowe.

  • Dieta bezglutenowa

Jest to dieta przede wszystkim dla osób z chorobą taką jak celiakia, gdzie objawem jest alergia na gluten zawarty w pszenicy. Jedynym lekarstwem dla takich ludzi jest ścisła dieta bezglutenowa.

  • Dieta paleo

Dieta paleo, inaczej zwana dietą człowieka epoki kamienia, jest dietą, czy nawet sposobem żywienia, bazującym na naturalnych produktach zupełnie nieprzetworzonych.

  • Dieta wegańska

Dieta wegańska całkowicie eliminuje jakiekolwiek produkty odzwierzęce, w tym także ryby, nabiał, jajka. Jest to dieta niezwykle restrykcyjna i nie każdy będzie w stanie na nią przejść.

  • Post okresowy

Czyli podział doby na okres jedzenia i nie jedzenia. Zazwyczaj jest to 8/16, czyli 8 godzin jemy i 16 godzin nie spożywamy żadnych posiłków. W oknie żywieniowym można spożywać wszystko, co się chce, natomiast przez pozostałą część doby pijemy tylko wodę.

  • Keto

Dieta ketogeniczna, nazywana dietą keto, polega na drastycznym ograniczeniu spożywania węglowodanów i wprowadzenie organizmu w tak zwany stan ketozy.