Dieta wegańska – na czym polega i czy jest zdrowa?

Dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością, jednak nie każdy, kto ją stosuje, ma świadomość, że wiąże się to z ryzykiem niedoborów pokarmowych.

Wykluczenie z jadłospisu mięsa i innych produktów odzwierzęcych ma wiele zalet, ale wymaga jednocześnie zastąpienia tych składników diety innymi, równie dobrymi źródłami różnych substancji odżywczych. Co dokładnie jedzą weganie i na co należy uważać podczas stosowania takiej diety?

Dieta wegańska: zasady, zalety i zagrożenia

Weganizm to bardziej rygorystyczny wariant wegetarianizmu. Na takiej diecie nie jemy nie tylko mięsa czy tłuszczów zwierzęcych, ale również ryb i wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jak nabiał, jajka czy nawet miód.

Wykluczenie tych artykułów z jadłospisu sprawia, że w diecie może zabraknąć naszemu organizmowi przede wszystkim dobrze przyswajalnego białka, a także wielu witamin i minerałów, w tym żelaza, cynku, wapnia czy witamin z grupy B. Aby je zastąpić, do diety wegańskiej włącza się między innymi (poza owocami i warzywami) rośliny strączkowe, nasiona, ziarna i pestki. Często jednak nie jest to wystarczające, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na niektóre mikroskładniki, stąd konieczna bywa suplementacja.

Rozsądnie stosowana dieta wegańska może sprawić, że:

  • stracimy na wadze,
  • oczyścimy organizm z toksyn
  • usprawnimy metabolizm i pracę układu trawiennego,
  • obniżymy poziom cholesterolu we krwi.

Dieta obfitująca w owoce i warzywa dba o wysoką podaż błonnika, dzięki czemu układ trawienny pracuje sprawniej, a organizm czuje się lżejszy i pełen energii. Warto rozważyć więc zastosowanie takiego jadłospisu nawet krótkoterminowo, aby pozbyć się niechcianego balastu i oczyścić ciało z toksyn.