Do przygotowania tego dania potrzebne nam będą następujące składniki: 1 kg (1000 g) małży (vongole, mule, omułki, sercówki), 505 ml białego wytrawnego wina, 125-250 ml wody, 4 szalotki, 2 gałązki rozmarynu, 3 gałązki tymianku + do dekoracji, 1 średni ząbek czosnku, 1 liść laurowy, 3-4 łyżki masła, 1/2 pęczka natki pietruszki, sól, mielony pieprz czarny.
Jak przygotować to danie z winem?
Przepis na takie danie z winem jest często inspiracją dla wielu osób, którzy uwielbiają wykwintne dania. Zresztą wino dodawane jest do wielu dań – więcej o zastosowaniu wina w kuchni znajdziemy na portalu CentrumWin.pl. Jak więc przygotować mule w białym winie z ziołami? Przygotowanie – w dużym garnku rozgrzewamy masło i wrzucamy poszatkowaną wcześniej szalotkę, czosnek i liść laurowy. Lekko solimy. Dusimy do momentu, aż szalotka zmięknie i się zeszkli. Dorzucamy rozmaryn i tymianek w gałązkach. Dolewamy białe wino i doprowadzamy do wrzenia. Małże dokładnie płuczemy, szorujemy, jeśli trzeba, i wrzucamy do garnka. Od razu przykrywamy. Po 2 minutach potrząsamy garnkiem, żeby przemieszać muszle oraz by równo się dogotowały. Gotujemy około 2 minut i odkrywamy. Małże powinny być gotowe. Zamknięte muszle odkładamy, mogą nie być świeże. Danie podajemy posypane natką pietruszki i listkami tymianku. Małże najlepiej smakują z bagietką, którą maczamy w sosie.
Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że to danie najlepsze jest zaraz po przygotowaniu. Jeśli jednak jakimś cudem nie damy rasy zjeść wszystkiego, wyjmujemy małże z muszli, zalewamy sosem spod gotowania i przechowujemy w lodówce do 2 dni. Możemy je wykorzystać jako zimną przystawkę lub składnik sałatki. Do dania wybieramy takie wino, jakie chcielibyśmy później wypić. Półśrodki, słabej jakości trunki nie wchodzą w grę. Wino ma być wytrawne, ewentualnie półwytrawne.