Miękkie pierniczki świąteczne – jak je zrobić?

Problem ze świątecznymi pierniczkami jest taki, że nawet gdy zostają przygotowane w stu procentach zgodnie z tradycyjną recepturą, czasami i tak ostatecznie okazują się być za twarde, przez co nieraz nie mogą zostać skonsumowane w dniu wigilii, no chyba że ktoś ma ochotę połamać sobie na nich zęby. Czy jest więc jakiś patent na to, by zawsze być w stanie upiec odpowiednio miękkie świąteczne pierniczki?

O piernikach i ich przygotowaniu

To, co sprawia, że masa piernikowa twardnieje i potrzebuje czasu do zmięknięcia, to przede wszystkim różne korzenne przyprawy, takie jak gałka muszkatołowa, imbir, cynamon, kardamon czy też goździki. Również miód, a zwłaszcza niektóre jego odmiany, potrafi przyczynić się do zmiany konsystencji ciastowej masy i jej zesztywnienia. W przypadku gdy pierniczki są przygotowywane na podstawie jakiegoś tradycyjnego przepisu, zawsze trzeba liczyć się z tym, że bezpośrednio po wyciągnięciu ich z piekarnika one będą nieco twarde. Nie ma innego wyjścia, jak tylko odstawić je gdzieś na bok, w bezpieczne miejsce i pozwolić im trochę poleżeć. Świąteczne pierniczki powinny stać się miękkie w przeciągu jakichś dwóch lub trzech tygodni. Jeżeli natomiast przygotowuje się je z mniejszym wyprzedzeniem i chce się skrócić czas zmiany struktury, wystarczy wprowadzić pewne drobne modyfikacje do tradycyjnego przepisu, aby ciasto od samego początku było bardziej elastyczne.

Miód podstawa dobrego przepisu

Ważny jest przede wszystkim miód. By dać pierniczkom świątecznym szansę na szybsze zmięknięcie, należy użyć dobrej jakości miodu lipowego, najlepiej takiego, który wykaże się typowo płynną, listą konsystencją. Ciasto powinno być w miarę mokre. Należy uważać na ilość dodawanej mąki i na to, by z uwagi na lepkość ciasta nie zastosować jej w zbyt dużej ilości, zwłaszcza podczas wyrabiania masy, jej wałkowania oraz wykrajania pierniczków. Istnieje zresztą wiele przepisów, które są przepisami właśnie na takie miękkie świata†oczne pierniczki. One również potrafią fantastycznie się sprawdzić, więc jeśli z pierniczkami zbyt długo się zwlekało, to właśnie z takich przepisów wypadałoby skorzystać.

Więcej przepisów na słodkie zakąski znajdziesz na portalu https://www.szybkieprzepisy.pl/.